Formalności przy ślubie z obcokrajowcem

Jedną z głównych specjalizacji w Event by Ev, zaraz obok organizacji uroczystości w plenerze, są wesela międzynarodowe. Spore grono naszych par to osoby, które na co dzień mieszkają poza granicami Polski. Bardzo często narzeczony lub narzeczona nie posiada też obywatelstwa polskiego. Jak możecie się domyślać, formalności przy ślubie z obcokrajowcem jest więcej, co nie znaczy jednak, że organizacja takiego ślubu jest zadaniem ponad siły.

Jeśli decydujecie się zawrzeć związek małżeński z osobą, która nie posiada obywatelstwa polskiego, powinniście się liczyć z tym, że konieczne będą dodatkowe zaświadczenia i wizyty w urzędach. Dobra wiadomość jest taka, że w części z nich może Wam pomóc również agencja wedding plannerska.

Jakie dokumenty są niezbędne, by wziąć ślub z obcokrajowcem?

Jeśli ślub chce wziąć obywatel polski, musi złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego odpis zupełny aktu urodzenia oraz przedstawić do wglądu dowód tożsamości. Obcokrajowiec powinien zacząć załatwianie formalności od zdobycia zaświadczenia o braku przeszkód i zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa – te można spokojnie otrzymać w ambasadzie lub konsulacie danego państwa w Polsce. Przed wydaniem zaświadczenia przyszli małżonkowie będą musieli prawdopodobnie odbyć rozmowę z konsulem. W przypadku ślubu z obywatelem UE jest to czysta formalność. Następny krok to wizyta w USC (najpóźniej 31 dni przed ślubem). Trzeba przedstawić tam dokument tożsamości oraz kartę pobytu, a także skrócony odpis aktu urodzenia. Należy zwrócić uwagę na to, iż dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Jeśli natomiast przyszły małżonek nie zna języka polskiego, obecność tłumacza jest niezbędna również przy wizycie w urzędzie (uwaga: nie musi być to tłumacz przysięgły, może być to osoba znająca oba języki, która poświadcza o odpowiedzialności tłumaczenia) oraz podczas uroczystości ślubnej. Wymóg ten nie jest niezbędny w przypadku ślubu kościelnego – tu szczegóły należy ustalić z księdzem udzielającym sakramentu.

Formalności przy ślubie konkordatowym

Jeśli para zawiera związek małżeński w kościele, na ogół księża wymagają dodatkowo dokładnie tych samych dokumentów, co od obywateli polskich, czyli:
  • dowodu osobistego,
  • aktu chrztu,
  • aktu bierzmowania,
  • dowodu ukończenia nauk przedmałżeńskich i poradni rodzinnej
  • danych świadków.
Jeśli mieszkacie za granicą, przygotowania możecie odbyć w swojej parafii. Dokumenty zostaną przesłane do Polski i tu odbędzie się tylko sakrament.

Wesele międzynarodowe – o czym należy pamiętać?

Kiedy już załatwicie wszelkie formalności i powiecie sobie „tak”, przychodzi czas przyjęcia weselnego. Jeśli jeden z małżonków jest obcokrajowcem, naturalną rzeczą jest, że spora część gości również będzie z zagranicy. Warto więc zadbać o ich komfort na weselu. Dobrym pomysłem będzie zatrudnienie tłumacza lub przynajmniej wynajęcie konferansjera, który mówi w danym języku. Wystarczy jeśli będzie znał język angielski – w dobie powszechnej globalizacji sporo osób porozumiewa się w tym języku bez żadnego problemu. Dbając o warstwę językową, wyjdziecie naprzeciw swoim gościom i sprawicie, że poczują się na weselu znacznie swobodniej. Absolutnym „must have” są winietki na stole weselnym. Wiele naszych par decyduje się również na wygłoszenie dwujęzycznego toastu. Miłym gestem będzie przygotowanie przetłumaczonej na język małżonka przemowy, którą umieścicie w formie papierowej przy nakryciach zagranicznych gości. Dobry zwyczaj nakazuje również, by na weselu znalazły się tradycyjne elementy z kraju współmałżonka – nie jest to jednak obowiązkowe. I najważniejsze – nie obawiajcie się tego, że goście nie będą się ze sobą integrowali. Z doświadczenia wiemy, że wesela międzynarodowe są bardzo wesołe i barwne, a obcokrajowcy chętnie uczą się naszego języka i poznają polskie zwyczaje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.