Jak usadzić gości przy stole

Temat usadzenia gości przy stołach weselnych jest niemal tak samo trudny, jak podjęcie decyzji o samym ślubie. No dobrze, może nie aż tak, ale do łatwych nie należy. Zanim zaczniecie planować, kto gdzie i z kim będzie siedział przy jednym stole, zaopatrzcie się w duży arkusz papieru, ołówek, gumkę i sporą dozę cierpliwości. My doszliśmy już do takiej wprawy, że tabelka w Excelu wystarczy.

Na początek pierwsza rada: Pamiętajcie, to jest Wasz dzień, a goście zawsze mogą się przesiąść w trakcie wesela…I zazwyczaj tak się dzieje. Metod planowania usadzenia gości przy stołach weselnych jest wiele. Sporo zależy od liczby gości, rodzajów stołów, liczby stołów specjalnych itp. W tym wpisie postaramy się podpowiedzieć Wam, jak najprościej rozplanować usadzenie gości, by nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Zaczynajmy.

Wybór sali ma znaczenie

Źródło: Pinterest

Zanim zaczniecie planować, kto będzie siedział z Wami przy jednym stole, gdzie usadzić bliższych i dalszych krewnych oraz jak porozmieszczać znajomych, zorientujcie się, jakie możliwości daje Wam sala. Są różne rodzaje stołów oraz wiele możliwości ich ustawienia. Może się zdarzyć, że wybór stołów i ich aranżacja będzie zależała od warunków lokalu i niestety nie będziecie mogli za bardzo poszaleć ze zmianą układu. Stoły mogą być kwadratowe, okrągłe lub prostokątne. W przypadku tych ostatnich prawdopodobnie będziecie mieli najwięcej możliwości, gdyż zajmują one mniej miejsca niż okrągłe. Najczęściej spotykanym układem stołów na weselu jest tzw. podkowa, czyli ustawienie w kształcie litery U. W najważniejszym punkcie siadają nowożeńcy – to na nich koncentruje się cała uwaga i to właśnie ich widzi większość gości. Prostopadle do stołu Państwa Młodych ustawia się dwa (lub więcej) stoły dla gości. Jeśli natomiast do dyspozycji są stoły okrągłe, praktykuje się tzw. układ kawiarniany – kilka/kilkanaście stołów rozproszonych po całej sali. Uważamy, że ten rodzaj stołów jest najbardziej elegancki. W takiej sytuacji jedynym prostokątnym stołem jest tzw. top table, czyli stół prezydialny przeznaczony dla Pary Młodej. Od Was zależy, ile osób będzie przy nim siedziało! Na organizowanych przez nas weselach zdarza się, że przy takim stole siedzi tylko Para Młoda! Czy takie rozwiązanie Ci się podoba? Jesteśmy ciekawi Twojej opinii! Nam, organizatorom, marzy się mieszany układ stołów, czyli prostokątne z okrągłymi. Poniżej prezentujemy zdjęcia zaczerpnięte z Pinterest. Cały czas czekamy na parę, która zdecyduje się na takie rozwiązanie 🙂

Kto, z kim i dlaczego?

Kiedy już uporacie się z rozstawieniem stołów na sali weselnej – czas na zaplanowanie miejsc dla gości. Metod jest kilka. Po pierwsze możecie pójść na żywioł: nie robicie żadnych planów i winietek, wszystko zostawiacie w rękach gości. Każdy siada, gdzie chce. Jedynym wyznaczonym punktem jest Wasz stolik. Metoda ta – poza tym, że oszczędzi Wam czas (i trochę pieniędzy przeznaczonych na drukowanie winietek czy projektowanie tablicy z planem) – ma niestety sporo wad. Może się zdarzyć, że większość gości będzie chciała siedzieć przy Waszym stole lub w jego pobliżu i nie będą mogli dojść ze sobą do porozumienia. Kolejny problem to usadzenie osób, które nie znają większości gości. Będą się czuć wyobcowani i trudno im będzie zintegrować się z pozostałymi weselnikami. Jeśli młodzieży przypadnie miejsce przy starszyźnie, również mogą czuć się niekomfortowo. Dlatego jeśli tylko macie czas i możliwość, poświęćcie kilka godzin za zaplanowanie tego tematu!

Planujemy usadzenie gości

Jedna z głównych zasad planowania usadzenia gości przy stole weselnym mówi o tym, że najważniejsze i najbliższe osoby dla Państwa Młodych siedzą w ich pobliżu. Przy stole Pary Młodej sadzamy więc świadków, a następnie rodziców, rodzeństwo, seniorów, najbliższych krewnych, dalszych krewnych i znajomych. By rodziny mogły się lepiej poznać, można pomieszać towarzystwo przy stole. Nie sadzamy obok siebie osób skłóconych, po rozwodach, osób o skrajnych poglądach. Pamiętajmy też o tym, by osoby z malutkimi dziećmi,  osoby mające problem z poruszaniem się oraz starsze posadzić w miejscu, z którego będą się mogły łatwo wydostać.

A co z dziećmi na weselu?

Jeśli planujecie zaprosić dużą liczbę gości z dziećmi, dobrym pomysłem jest usadzenie ich przy osobnych stołach. Oczywiście najmłodsi (do 2 lat) z reguły i tak siedzą z rodzicami, ale kiedy są starsze dzieci i nastolatki, nic nie stoi na przeszkodzie, by siedzieli osobno. Młodszym dzieciom można też zapewnić opiekę animatora oraz zaserwować specjalnie dla nich przygotowane menu. Przygotowując miejsca na sali weselnej, pamiętajcie też o stoliku dla fotografa, zespołu czy kamerzysty. Im też należy się w tym dniu chwila wytchnienia. I to chyba tyle. Daj nam znać, czy natknęłaś się na jakiś problem przy rozmieszczaniu gości przy stołach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.