JAK USADZIĆ GOŚCI PRZY STOLE

Temat usadzenia gości przy stołach weselnych jest niemal tak samo trudny, jak podjęcie decyzji o samym ślubie 😉 No dobrze, może nie aż tak, ale niestety do łatwych nie należy. Zanim zaczniecie planować, kto gdzie będzie siedział i z kim przy jednym stole, zaopatrzcie się w duży arkusz papieru, ołówek, gumkę i sporą dozę cierpliwości. My doszliśmy już do takiej wprawy, że tabelka w Excelu wystarczy 🙂

Na początek pierwsza rada: Pamiętajcie, to jest Wasz dzień, a goście zawsze mogą się przesiąść w trakcie wesela 😉 i zazwyczaj tak się dzieje 🙂

Metod planowania usadzenia gości przy stołach weselnych jest wiele. Sporo zależy od liczby gości, rodzajów stołów, liczby stołów specjalnych itp. W tym wpisie postaramy się podpowiedzieć Wam, jak najprościej rozplanować usadzenie gości, by nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Zaczynajmy.

Wybór sali ma znaczenie

Źródło: PinterestZanim zaczniecie planować, kto będzie siedział z Wami przy jednym stole, gdzie usadzić bliższych i dalszych krewnych i jak porozmieszczać znajomych, zorientujcie się, jakie możliwości daje Wam sala. Zarówno rodzajów stołów, jaki i możliwości ich ustawienia jest przynajmniej kilka, jak nie kilkanaście. Może się zdarzyć, że wybór stołów i ich aranżacja będzie zależała od warunków lokalu i niestety nie będziecie mogli za bardzo poszaleć ze zmianą układu.

Stoły mogą być kwadratowe, okrągłe lub prostokątne. W przypadku tych ostatnich będziecie prawdopodobnie mieli najwięcej możliwości ustawień gdyż zajmują one mniej miejsca niż okrągłe. Najczęściej spotykanym układem stołów na weselu jest tzw. podkowa, czyli ustawienie stołów w kształcie litery U. W najważniejszym punkcie siadają oczywiście nowożeńcy – na nich koncentruje się cała uwaga i najczęściej to ich właśnie widzi większość gości. Prostopadle do stołu Państwa Młodych ustawia się dwa (lub więcej) stołów dla gości.

Jeśli natomiast do dyspozycji mamy stoły okrągłe, praktykuje się tzw. układ kawiarniany – kilka/kilkanaście stołów rozproszonych po całej sali. Ten rodzaj stołów uważamy, że jest najbardziej elegancki. Wtedy jedynym prostokątnym stołem jest tzw. „Top table” czyli stół prezydialny przeznaczony dla pary młodej. Ile osób i kto będzie przy nim siedział to już zależy od Was! Na organizowanych przez nas weselach zdarza się, że przy takim stole siedzi tylko para młoda! Jesteśmy ciekawi Twojej opinii – czy takie rozwiązanie podobałoby się Tobie?

Jako organizatorom marzy nam się mieszany układ stołów czyli prostokątne z okrągłymi – poniżej zdjęcia inspiracji zaczerpnięte z pinterest gdyż cały czas czekamy na zdecydowaną parę w tym temacie 🙂

Kto, z kim i dlaczego?

Kiedy już uporamy się z rozstawieniem stołów na sali weselnej –– przyszedł czas na zaplanowanie miejsc dla gości.

Metod jest kilka. Po pierwsze możecie pójść na żywioł. Nie robić żadnych planów, winietek i zostawić wszystko w rękach gości – czyli każdy siada, gdzie chce. Jedynym wyznaczonym punktem jest Wasz stolik.

Metoda ta, poza tym, że niewątpliwie oszczędzi Wam czas (i trochę pieniędzy przeznaczonych na drukowanie winietek, czy projektowanie tablicy z planem), ma niestety sporo wad. Może się zdarzyć, że większość gości będzie chciała siedzieć przy Waszym stole lub w jego pobliżu i nie będą potrafili dojść ze sobą do porozumienia. Kolejnym problemem może być usadzenie osób, które nie znają większości gości – mogą się czuć wyobcowani i nie będą potrafili się zintegrować z pozostałymi weselnikami. A jeśli młodzieży przypadnie miejsce przy starszyźnie, również mogą nie czuć się zbyt komfortowo. Dlatego jeśli tylko macie czas i możliwość, poświęćcie kilka czas za zaplanowanie tego tematu!!!

Planujemy usadzenie gości

Jedną z głównych zasad planowania usadzenia gości przy stole weselnym mówi o tym, że najważniejsze i najbliższe osoby dla Państwa Młodych siedzą w ich pobliżu. Przy stole Pary Młodej sadzamy więc świadków, a następnie rodziców, rodzeństwo, seniorów, najbliższych krewnych, dalszych krewnych i znajomych.

By rodziny mogły się lepiej poznać, można pomieszać towarzystwo przy stole. Nie sadzamy obok siebie osób skłóconych, po rozwodach, osób o skrajnych poglądach. Pamiętajmy też o tym, by osoby z malutkimi dziećmi,  osoby mające problem z poruszaniem się czy starsze posadzić w miejscu, z którego będą się mogły łatwo wydostać.

A co z dziećmi na weselu?

Jeśli planujecie zaprosić dużą liczbę gości z dziećmi, dobrym pomysłem jest usadzenie ich przy osobnych stołach. Oczywiście ci najmłodsi (do 2 lat) z reguły i tak siedzą z rodzicami, ale kiedy wśród gości mamy starsze dzieci i nastolatków, nic nie stoi na przeszkodzie, by siedzieli osobno. Młodszym dzieciom można też zapewnić opiekę animatora oraz zaserwować specjalnie dla nich przygotowane menu.

Przygotowując miejsca na sali weselnej, pamiętajcie też o stoliku dla fotografa, zespołu czy kamerzysty. Im też należy się w tym dniu chwila wytchnienia.

I to chyba główne rady w tym temacie 🙂 A czy Ty natknęłaś się na jakiś problem przy rozmieszczaniu gości przy stołach?
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.