Dj – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Czym kierować się przy wyborze DJ-a?
Wybór DJ-a czy zespołu weselnego, który będzie odpowiadał waszym wymaganiom może wydawać się z pozoru zadaniem dość prostym. Niestety, nic bardziej mylnego – dlatego radzimy poszukiwania zacząć tak wcześniej jak tylko to będzie możliwe np. zostanie już ustalona data i miejsce wesela  – najlepsi mają zarezerwowane terminy nawet na rok, dwa lata do przodu.
Młode pary na tropie poszukiwań postanowiliśmy wspomóc i poniżej przedstawiamy kilka przydatnych rad czym się kierować przy wyborze Dj-a. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że w chwili obecnej na rynku muzycznym znajdziemy nie tylko Dj-a, ale również małe zespoły np. 2 osobowe gdzie jedna osoba bierze odpowiedzialność za muzykę, a druga uświetnia imprezę wokalem. Takie rozwiązanie może okazać się alternatywą jeśli stajemy przed wyborem Dj kontra zespół weselny.  
 
Na co powinniśmy zwracać uwagę ?
1. Doświadczenie – Dj często pełni rolę konferansjera, dlatego bardzo ważne jest obycie, umiejętność wchodzenia w interakcję z gośćmi, a także elastyczność oraz umiejętność radzenia sobie w nieprzewidzianych sytuacjach. Zapytajcie bądź poszukajcie na własną rękę referencji.
2. Repertuar – ważne aby określić rodzaj muzyki przy którym będziecie chcieli się bawić zarówno wy jak i wasi goście. Na spotkanie można również zabrać ze sobą listę piosenek, które bardzo lubicie (Uwaga: odradzamy ustalanie konkretnej playlisty i pozostawienie tego zadania profesjonaliście). Warto zwrócić uwagę czy DJ będzie nie tylko w stanie ułożyć playlistę ale także czy posiada znajomość wielu utworów aby w trakcie wesela dostosować muzykę do trwającej zabawy.
3. Finanse – w kwestii finansów radzimy racjonalne podejście, wysokość należnej zapłaty nie zawsze musi iść w parze z jakością świadczonej usługi. Zatem sprawdźcie co zawiera ostateczny koszt. Oświetlenie - jakie, nagłośnienie, obsługa techniczna, transport? To wszystko wpływa na koszt ostateczny więc zanim skreślicie któregoś z potencjalnych dj-ów zróbcie porównanie oferta vs. cena.
4. Umowa – koniecznie pamiętajcie aby spisać umowę, która zabezpieczy Was przed niechcianymi nieporozumieniami, a przede wszystkim zapewni wam poczucie bezpieczeństwa.
Co ważnego powinno znaleźć się w umowie?
Przede wszystkim: 
  • warunki finansowe,
  • ramy czasowe świadczonej usługi, k
  • to zapewnia sprzęt audio, oświetlenie,
  • kto opłaca składki na rzecz ZAiKS-u,
  • informacje i konsekwencje zerwania umowy,
  • wyznaczenie osoby zastępczej w przypadku zdarzenia losowego,
  • informacje o zapewnieniu posiłku czy noclegu,
  • informacje o stanowisku pracy dj'a - oraz to jak powinno wyglądać.
5. Konferansjer – przede wszystkim warto zastanowić się nad prowadzeniem imprezy przez DJ-a. Dj- nie zawsze musi pełnić rolę konferansjera, Młode Pary często decydują się przekazać tę rolę profesjonaliście, który wspólnie z Dj-em poprowadzi imprezę. Jeśli jednak zdecydujemy się aby prowadzącym imprezy został Dj, warto przekazać i ustalić kilka szczegółów m.in: informacje na temat powitania przez rodziców, piosenkę na pierwszy taniec, długość setów oraz przerw, muzyka w trakcie obiadu. Można ustalić wspólny scenariusz wesela, taki scenariusz sprawdzi się również podczas prowadzenia oczepin. Zwróćcie uwagę czy proponowane zabawy są śmieszne, a jednocześnie nie polegają na ośmieszaniu gości – ustalcie przebieg, rodzaj i długość zabaw.
Pamiętajcie aby nie podejmować takiej decyzji zbyt pochopnie, polecamy również dodatkowe jedno spotkanie, na krótko przed samą uroczystością aby na spokojnie jeszcze raz omówić ustalony scenariusz.
Jestem ciekawa czy wolicie wesela obsługiwane przez Dj'a w pojedynkę czy np. z dodatkowym wokalem czy muzyką na żywo np. saksofon, skrzypce? Napisz w komentarzu 🙂
Dorota Kaszubowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.