Jak przygotować się do sesji ślubnej?

Sesja ślubna to spore wyzwanie nie tylko dla fotografa, ale przede wszystkim dla Pary Młodej. Jeśli na co dzień nie macie do czynienia z profesjonalnym modelingiem, jest kilka rzeczy, które mogą Was zaskoczyć. Zachęcamy do przeczytania tego wpisu, w którym opowiemy Wam, jak odczarować sesję ślubną i sprawić, by była dobrą zabawą, a zdjęcia pamiątką na całe życie.

Podstawową rzeczą, na którą powinniście zwrócić uwagę, jest wybór fotografa. To w dużej mierze od niego będzie zależało, jakie nastroje będą towarzyszyły sesji. Patrzcie nie tylko na zdjęcia, jakie robi, ale też na to, czy rozumie, co do niego mówicie, czy Was słucha, czy uwzględnia Wasze uwagi i zastrzeżenia. To bardzo ważne. Fotograf wie, jakie kadry są ładne, zna piękne miejsca plenerowe, ale jeśli Was nie słucha, a jedynie realizuje swoją wizję, istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie będziecie zadowoleni z efektów sesji. Kiedy już wybraliście fotografa…

Sesja ślubna – w dniu ślubu czy w innym terminie?

sesja ślubna w dniu ślubuW jakim terminie odbędzie się sesja ślubna, zależy tylko od Was i Waszych ustaleń z fotografem. Sesja ślubna w dniu uroczystości ma niewątpliwie swoje zalety:
 • wyglądacie pięknie i bije od Was ta niepowtarzalna aura szczęścia, nie do powtórzenia w żaden inny dzień,
 • organizując sesję w dniu ślubu, rezerwujecie czas fotografa na ten jeden dzień i nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami,
 • nie ma potrzeby udawania się ponownie do fryzjera i makijażystki, by odtworzyć Wasz wygląd z dnia ślubu,
 • możecie włączyć w sesję gości i bawić się świetnie razem z nimi.
Ponieważ jednak sesja ślubna zajmuje wiele czasu, a sporo Par Młodych marzy o tym, by odbyła się w jakimś nietypowym miejscu – często zapada decyzja o przeniesieniu sesji na inny termin. Ta opcja również ma sporo zalet:
 • można przygotować się do zdjęć spokojnie i bez pośpiechu, a także realizować najbardziej szalony plan na zdjęcia,
 • sesja może odbyć się w kilku miejscach – nic nie stoi na przeszkodzie, byście poświęcili cały dzień na zdjęcia i odwiedzili kilka urokliwych miejscówek,
 • nie ma obawy o to, że stroje pobrudzą się czy nawet przemokną, a fryzurę rozwieje wiatr – po zdjęciach nie wracacie na salę pełną gości, gdzie każdy zwraca uwagę właśnie na Was,
 • sesja ślubna w innym terminie daje Wam znacznie większą swobodę, a jednocześnie pozwala znów poczuć się jak tego jednego jedynego dnia.Niezależnie od tego, którą opcję wybierzecie, myślcie o swoim komforcie. Te zdjęcia będą dla Was pamiątką na całe życie. To Wy macie się podczas sesji czuć swobodnie i dobrze się bawić.

Gdzie zorganizować sesję ślubną?sesja ślubna w górach

Wybierając miejsce na sesję ślubną, warto poradzić się fotografa. Porozmawiajcie o Waszych oczekiwaniach i posłuchajcie tego, co Wam zaproponuje. Być może macie już jakieś upatrzone miejsce, które Was zachwyca, jednak warto skorzystać z sugestii osoby, która zajmuje się fotografią na co dzień. Większość fotografów ma na swojej liście kilka, a nawet kilkanaście miejsc, w których można zrobić piękne zdjęcia. Tak  naprawdę to tylko od Was zależy, czy chcecie mieć zdjęcia w industrialnym miejscu, na łonie natury, plaży, wydmach, w górach czy w pięknych pałacowych komnatach. Z każdego z tych miejsc dobry fotograf wybierze to, co najlepsze. Dlatego po raz kolejny powtórzę: wybierzcie miejsce, w którym Wy będziecie czuli się dobrze. Jeśli nie lubicie tłumów, sesja na rynku dużego miasta sprawi, że tylko się zestresujecie. Jeśli woda to nie jest Wasz żywioł, może lepiej wybrać się do parku lub nad morze?

Na co zwrócić szczególną uwagę, przygotowując się do sesji ślubnej

 1. Ustalcie z fotografem, ile czasu przeznaczacie na zdjęcia. Czy będzie to godzina, dwie, czy może cztery. A jeśli wybieracie się w plener – zawsze miejcie plan B na wypadek niepogody. Sprawdźcie też dokładny dojazd do miejsca pleneru i poproście fotografa, by zabrał wszystkie niezbędne do sesji gadżety.
 2. Ponieważ zazwyczaj sesja ślubna zajmuje kilka godzin, pamiętajcie o tym, by mieć ze sobą coś do zjedzenia i picia. Warto zabrać też cieplejsze ubranie na zmianę oraz wygodne buty. Prawdopodobnie podczas zdjęć będziecie przechodzić z miejsca na miejsce – spacer w szpilkach po lesie lub po bruku starówki nie jest wygodny. Wie o tym każda dziewczyna, prawda?
 3. Przed sesją (jeśli organizujecie ją w innym dniu niż ślub i wesele) warto zadbać też o odpowiednią ilość snu i wypoczynek. Podpuchnięte oczy nie będą wyglądały ładnie na zdjęciach. Dobrze jest zabrać na plener podstawowe kosmetyki, by móc w każdej chwili poprawić makijaż lub upięcie włosów.
 4. Na koniec ustalcie też z fotografem zakres obróbki zdjęć. Większość par woli, by ich zdjęcia wyglądały naturalnie, a kadry zostały poddane tylko podstawowej obróbce – warto zaznaczyć to wcześniej, by uniknąć potem rozczarowań i efektu „to nie ja jestem na tych zdjęciach!”.
Pamiętajcie też o najważniejszym: dobrym humorze i wspaniałej zabawie. Sesja nie jest po to, by się nią stresować. Możecie się nawet powygłupiać – na pewno zostanie to cudownie ujęte w kadrze. Powodzenia! Foto: Fairy Tale Images, Michał Wąsik, BW Photograpfy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.