Jak napisać przemowę ślubną?

Oglądając zagraniczne filmy, zapewne nieraz widzieliście, jak podczas wesel wygłaszane są przemowy ślubne. Jest to pewnego rodzaju tradycja, która powoli zakorzenia się i u nas. I choć nie na każdym jeszcze weselu możemy spotkać się z sytuacją, gdy rodzice, młodzi, czy goście przemawiają, to jednak ten bardzo miły zwyczaj jest coraz częstszym elementem przyjęcia weselnego.

Zgodnie z zasadami savoir-vivre kolejność wygłaszania przemówień ma znaczenie. Kto najczęściej wygłasza przemowę ślubną i co powinno być w niej zawarte? Zapraszam do lektury.

CZAS NA TOASTprzemowy ślubne

Co do zasady toasty za Parę Młodą wznoszone są podczas przyjęcia weselnego. Najlepszym momentem na ich wygłoszenie jest chwila po pierwszym tańcu Pary Młodej, kiedy goście zaproszeni są do stołu i zjedzą już pierwszy posiłek. Bardzo ważną informacją, która powinna być przekazana osobom odpowiedzialnym za organizację wesela (w tym zespołowi lub DJ-owi), jest to, ile osób będzie przemawiało i w którym momencie. Można wówczas odpowiednio dopasować podkład muzyczny, a osoba koordynująca przebieg przyjęcia wie, że żadna zaplanowane atrakcje nie będą ze sobą kolidować.

KTO PRZEMAWIA JAKO PIERWSZY?

przemowa ślubna
  1. Po określeniu ile osób będzie przemawiało, należy ustalić kolejność wznoszenia toastów. Zasady dobrego wychowania mówią, że jako pierwszy głos powinien zabrać ojciec Panny Młodej. Dziękuje on wszystkim za przybycie oraz wita nowego członka swojej rodziny. Może też przekazać nowożeńcom porady dotyczące wspólnego życia (zazwyczaj w formie zabawnej anegdotki) oraz wznieść toast za ich zdrowie.
  2. W następnej kolejności przemowę wygłasza Pan Młody, dziękując swojej małżonce i jej rodzinie za przyjęcie do ich grona, własnym rodzicom i rodzeństwu za wsparcie oraz świadkom za ich gotowość do pomocy. W tym momencie Pan Młody najczęściej opowiada zgromadzonym, jak poznał swoją ukochaną, a następnie wznosi toast za żonę.
  3. Jako ostatni przemawiają świadkowie. Składają podziękowania Państwu Młodym za wybór do tej zaszczytnej roli. Mogą opowiedzieć kilka żartów, wspomnień ze wspólnych lat znajomości i tradycyjnie wznieść toast za szczęście Pary Młodej.
Jeśli któryś z gości również chciałby przemawiać, należy mu oczywiście na to pozwolić :). Jednak głos zabiera dopiero po świadkach.

JAK WYGLĄDA PRZEMÓWIENIE ŚLUBNE?przemówienie ślubne

Po pierwsze, osoba wznosząca toast powinna przemawiać na stojąco. Jeśli mówca czuje się na siłach, lepiej by wygłosił swą mowę z pamięci. Moment przemawiania jest jednak dla wielu osób bardzo stresujący, dlatego często przemowy są odczytywane z kartki. Tak naprawdę nie jest ważne, czy posiłkujemy się tą małą ściągą, ważne, by przemawiać płynnie, ze swadą i przećwiczyć kilka razy wcześniej przygotowany tekst. Przemowa ślubna nie powinna być też zbyt długa. Optymalnie, jeśli trwa około 5 minut. Jeśli jednak jest zabawna, Państwo Młodzi i goście z pewnością wybaczą mówcy te kilka minut więcej :). Najważniejsze, by przemawiać szczerze i prosto z serca. Wtedy na pewno niejednej osobie zakręci się w oku łezka wzruszenia.

Jak napisać przemowę w 3 krokach?

  Uwierzysz lub nie ale tekst przemowy można napisać w 60 minut. Ale żeby to zrobić trzeba się do tego dokładnie przygotować!

 konsultacja wedding planner

Krok 1: daj sobie czas

Dobre przemówienie wymaga czasu. Nie zostawiaj przygotowywania przemowy na ostatnią chwilę, przecież już od dawna wiesz o dacie ślubu prawda? Kiedy już zdecydowałeś/zdecydowałaś, że będziesz przemawiać – od razu zacznij zastanawiać się, co chcesz powiedzieć. Zapisuj każdy pomysł każde wspomnienie, które uważasz warte upublicznienia. Spróbuj znaleźć ciekawe cytaty - mogą być idealne na wstęp przemowy lub być częścią życzeń składanych parze podczas toastu. Poszukaj inspiracji w innych przemowach dostępnych w sieci. Każda myśl na tym etapie jest cenna!

Krok 2: zrób konspekt

Aby łatwiej było napisać właściwą mowę, musisz przygotować konspekt wypowiedzi. Kiedy już mniej więcej wiesz, co chcesz powiedzieć i na jakim pomyśle zbudujesz swoją mowę – zaplanuj krok po kroku jak będzie ona wyglądać. W głównych punktach zaznacz najważniejsze momenty przemowy, np.:
  1. powitanie i przedstawienie,
  2. anegdota,
  3. życzenia dla pary,
  4. toast
Następnie do każdego punktu dodaj po kilka podpunktów, np.:
  1. powitanie:
  • powitanie gości,
  • podziękowanie rodzicom,
  • specjalne powitanie dla gości szczególnych np. dziadkowie, rodzeństwo;
2. anegdota:
  • historia o pierwszym spotkaniu,
  • wspomnienie o zaręczynach,
  • inne związane ze znajomością z parą młodą,
3. toast i życzenia:
  • cytat, życzenia, prośba o wzniesienie toastu.
Kiedy już napiszesz konspekt, zostaw go na trochę i wróć do niego najwcześniej na następny dzień. Kiedy spojrzysz na niego świeżym okiem, dostrzeżesz ewentualne błędy. Możesz również przeczytać go na głos lub dać go do przeczytania komuś wówczas szybciej wyłapiesz błędy i nieścisłości swojej przemowy.

Krok 3: napisz przemowę

Zapewniam, że po takim przygotowaniu napiszesz każde przemówienie w maksymalnie godzinę. Każdy punkt na Twoim konspekcie to nowy akapit. Każdy podpunkt rozwiń w 3-4 zdania. Oczywiście tam, gdzie to potrzebne, dodaj więcej tekstu np. dodając 2 zdania kim jest dla Ciebie Panna Młoda, a kim Pan Młody (lub jeśli piszesz przemowę jako para młoda - opowiedz kim są dla Was świadkowie i dlaczego ich mianowaliście na tę rolę). Przemówienie nie może być zbyt długie, dlatego nie rozpisuj się - prawdopodobnie na wesele przybywacie w innym celu niż słuchać godzinnych wystąpień. Dlatego warto znowu zostawić tekst na kilka dni, a potem wrócić do niego i przeczytać go „na świeżo”. Być może będziesz świadkiem na weselu i potrzebujesz przykładowej przemowy weselnej, zatem poniżej zachęcam Cię do przeczytania i przeanalizowania przykładowej. Daj koniecznie znać w komentarzu jaka była Twoja przemowa!
Dobry wieczór!
Dla wszystkich tych, którzy mnie nie znają, mam na imię Tomasz i jestem przyjacielem Łukasza. Zanim cokolwiek powiem, koniecznie muszę zwrócić się do panny młodej - Paulina, wyglądasz przepięknie!
Tomasz od młodzieńczych lat wszystkie dziewczyny w parku się za Tobą oglądały ale cieszę się, że Ty ostatecznie spojrzałeś na Paulinę bo oprócz tego, że jej uroda jest nietuzinkowa to przede wszystkim jest dobrą, mądrą i szczerą kobietą. Patrząc na Was widać, jak kipi z Was miłość i szczęście, a to w dzisiejszych czasach nie jest często spotykane. Jesteście idealnie dobraną parą.
Chciałabym zacząć od tego, ze raz na jakiś czas dwoje ludzi spotyka się na swojej drodze i tylko oni wiedza, że są sobie przeznaczeni. Czują w sercu, że świat stanął do góry nogami, żeby ich młode serca biły razem do końca swoich dni. To było do przewidzenia, kiedy Paulina i Tomasz spotkali się kilka lat temu.
Przyjaźń z Tomkiem to najlepsza rzecz, jaka przytrafiła mi się od kiedy nasze drogi studenckie się skrzyżowały.. Poznaliśmy się na studiach medycznych i tam spędziłyśmy razem kilka semestrów. Tylko kilka ponieważ dziś ja jestem prawnikiem, a Tomek architektem 🙂
Pamiętam ten wieczór, kiedy zadzwoniłeś i zapytałeś, czy mógłbym być świadkiem na Twoim ślubie. Bardzo się ucieszyłem i nie mogłem doczekać się tego dnia, który nadszedł właśnie dziś.
Paulina, masz wspaniale serce, jesteś dobrym człowiekiem i widać ze Tomasz jest całym Twoim światem. Rzucasz żartami na prawo i lewo, co sprawia, że nie da się Ciebie nie lubić. Wiem, że oboje stworzycie udane małżeństwo i będziecie bardzo dobrymi rodzicami.
Kochani, nie chcę przedłużać i przejdę do końca swojej przemowy. Niech dzisiejszy dzień będzie najgorszym w Waszym życiu - bo chyba nie muszę nikogo przekonywać do tego jak piękny dzień i wieczór nam zafundowaliście. Niech Wasz dom wypełni się radością, Wasze serca niech zawsze będą pełne miłości, a Wasze oczy do końca życia patrzyły na siebie wzajemnie tak jak dziś. Bądźcie cierpliwi, wyrozumiali dla siebie i nigdy nie zapominajcie o tym, co Was połączyło.
Drodzy goście oficjalnie chciałbym wznieść toast za naszą piękną Młodą Parę!
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.