Ślub i wesele to uroczystość, z którymi wiąże się całe mnóstwo przesądów i obyczajów. Większość z nich wywodzi się z wierzeń ludowych, kiedy ludzie byli przekonani o tym, że określone zachowania zapewniają dostatnie życie, ale też odganiają złe moce. Mocno zakorzeniona duchowość kazała im robić wszystko, by nie sprowadzić na siebie nieszczęścia. Dziś się z tego śmiejemy, ale przesądy ślubne są bardzo silnie zakorzenione w naszej kulturze. Nie wierzysz? Przekonaj się 😉
To chyba będzie jeden z najdłuższych wpisów na naszym blogu. Kiedy robiliśmy research tematu, okazało się, że przesądy dotyczą praktycznie każdego aspektu związanego ze ślubem. Poczynając od zaręczyn, poprzez wybór obrączek, garderobę, świadków, przygotowania, aż do samej uroczystości. Traktujemy je z przymrużeniem oka, ale często nie mamy odwagi zaniechać ich przestrzegania. W końcu szczęściu trzeba pomagać 😀Przesądy ślubne – oświadczyny i narzeczeństwo
- Idealnym dniem na zaręczyny jest piątek. Temu dniu patronuje Wenus. Jej błogosławieństwo zapewnia wzajemną miłość na długie lata. Także panowie – najbliższy piątek trzynastego to podwójna wróżba 😉
- Jeśli już zdecydowaliście się na zaręczyny, nie róbcie tego na schodach! To zły omen.
- Pierścionek zaręczynowy musi podobać się wybrance. Pamiętajcie jednak, by znalazł się w nim choć kawałek brylancika. Ten drogocenny kamień jest symbolem czystości i trwałości uczuć.
- W żadnym wypadku nie wolno Wam podarować wybrance pierścionka z perłą. Perły oznaczają łzy i nieszczęście.
- Kiedy już ukochana powie „tak”, pamiętajcie, by w okresie narzeczeństwa nie stawać przed ołtarzem jako rodzice chrzestni tego samego dziecka. Grozi to rychłym zerwaniem!
- Nie wiemy, jak to wytrzymacie, ale przesąd mówi, że nie wolno się też wspólnie fotografować. Także zdjęcia na Instagram tylko osobno!
- Panowie, nawet jeśli narzeczona bardzo ładnie prosi, nie ulegajcie jej błaganiom i nie kupujcie w prezencie butów i rękawiczek. Może się okazać, że szybko zniknie w tych bucikach z Waszego pola widzenia 😉
- Jeśli już narzeczona zgodziła się przyjąć Wasze nazwisko, w żadnym wypadku nie wolno jej ćwiczyć nowego podpisu przed ślubem. Wszystko zapeszy i nieszczęście gotowe!
Ustalamy datę ślubu
- W jakim miesiącu brać ślub? W takim z literą „r” w środku! Wiadomo! Szczęście i pomyślność wszelaka gwarantowane.
- W żadnym wypadku nie ślubujcie natomiast w listopadzie i maju – łzy, płacz i szybkie zerwanie.
- Szczęśliwą datą ślubu będzie: Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz karnawał.
- Odradzamy adwent, wielki post i… prima aprilis 😉
- I choćbyście mieli gnać setki kilometrów, dobrze by ślub miał miejsce w kościele, w którym chrzczona była panna młoda.
- Godzina złożenia przysięgi powinna być okrągła (np. 16:00).
- Przyjęło się, że śluby zawiera się w sobotę. Jednak, jak się okazuje, inne dni tygodnia mają większą szansę na przyniesienie Wam szczęścia. Poniedziałek gwarantuje zdrowie, wtorek – bogactwo, środa – pomyślność na wszelkich polach, czwartek – lepiej sobie odpuścić (same straty), piątek – to niestety samo cierpienie. A co z tradycyjną sobotą? 50% szans na powodzenie 😉
- A, i pamiętajcie – przekładanie daty ślubu grozi nieszczęściem w związku!
Czy tuż przed ślubem też trzeba tak bardzo uważać?
Oczywiście… 😉- Narzeczeni nie powinni słuchać pierwszych zapowiedzi w kościele.
- Wszystkie zaproszenia dla gości muszą być wypisane i rozdane – żadne nie powinno zostać w domu.
- Narzeczony nie może towarzyszyć wybrance w wyborze sukni ślubnej, gdyż przynosi to pecha. Nie może jej też w tej sukni zobaczyć aż do dnia ślubu.
- Jednak kiedy już ją ujrzy po raz pierwszy, powinien się zachwycić. Brak komplementów oznacza łzy i nieszczęście w małżeństwie, a nawet rychły rozwód.
- Panna Młoda też nie powinna bez potrzeby przymierzać sukni. I niech ją Bóg broni przed oglądaniem jej dla samej przyjemności!
- Przymierzenie sukni przez niezamężne dziewczęta (druhny, przyjaciółki) może sprawić, że nigdy nie wyjdą one za mąż.
- Klątwa pereł dotyczy też ślubnej garderoby (sukni, butów, biżuterii).
- Koszulę ślubną przyszłego męża powinna wybrać Panna Młoda.
- W sukni powinien być zaszyty okruch chleba i kryształ cukru, by zapewnić młodym szczęście i dobrobyt.
- Dobrze by było, gdyby Panna Młoda nie miała za wiele do czynienia ze swoją suknią. Absolutnie zakazane jest dokonywanie poprawek krawieckich bezpośrednio na Pannie Młodej.
- Na Pannie Młodej nie wolno nic zszywać, gdyż grozi to ludzką obmową.
- Podarte ubranie ślubne należy spiąć agrafką. Zszycie go grozi łzami i nieszczęściem.
- Zawiązywanie węzełków przy szyciu ślubnej garderoby może powodować problemy z poczęciem dziecka.
- Suknia ślubna powinna być oczywiście biała – gwarantuje to niewinność Panny Młodej.
- Należy unikać koloru różowego, gdyż przynosi on pecha.
A co z dodatkami?
- Bukiet ślubny to symbol obfitości w małżeństwie. Należy unikać komponowania go z kwiatów z kolcami – zwiastują łzy i cierpienie.
- Po weselu bukiet należy ususzyć i spalić w pierwszą rocznicę ślubu. Gwarantuje to szczęście.
- Welon ślubny gwarantuje szczęście i chroni przed zawistnymi spojrzeniami. Powinna go upinać sama Panna Młoda.
- Panna Młoda nie powinna mieć na palcach w dniu ślubu pierścionków z czasów panieństwa, gdyż może szybko do niego wrócić.
- By zapewnić sobie szczęście i piękną pogodę w dniu ślubu, Panna Młoda powinna ślubne pantofle wystawić na parapet w noc przed ślubem.
- W żadnym wypadku nie powinna natomiast stawiać swoich bucików na stole, gdyż to może symbolizować przedwczesne odejście któregoś z małżonków.
- W lewym bucie koniecznie należy schować grosik na szczęście!
- A jak macie w domu kota, poczęstujcie go smakołykiem wprost z pantofelka ślubnego. Zapewni to Wam dostatek i powodzenie finansowe.
- Podobne gwarantuje pająk znaleziony na sukni ślubnej.
Dzień ślubu, czyli próba generalna
- W dniu ślubu Panna Młoda nie powinna zerkać do lusterka. By w małżeństwie wszystko działało tak, jak powinno, wolno jej spojrzeć w lustro raz, kiedy będzie już w pełni gotowa.
- Koniecznie w garderobie Panny Młodej powinny znaleźć się: coś nowego (dostatek), coś starego (więzi rodzinne), coś pożyczonego (przychylność), coś niebieskiego (wierność małżeńska).
- Ale uwaga – Pannie Młodej w ubieraniu się nie powinna pomagać matka.
- Najlepiej, by w ogóle nie zajmowała się córką aż do błogosławieństwa.
- Ładna pogoda w dniu ślubu lub łagodny deszczyk gwarantują szczęście i boże błogosławieństwo.
- Jeśli w drodze do kościoła zobaczycie gołębia lub srokę, będziecie wiedli szczęśliwe życie.
- Zamykajcie jednak prędko oczy na widok kruków lub wron. Są one symbolem nieszczęścia.
- Podobnie jak grzmoty, błyskawice i czerwone niebo – gniew boży.
- Do ślubu Państwa Młodych powinien wieźć mężczyzna (kobieta to zły znak!).
- Należy unikać prowadzenia samochodu przez Pana Młodego lub Pannę Młodą.
- A jeśli czegoś zapomnicie z domu, w żadnym wypadku tam nie wracajcie. Już lepiej wysłać świadka.
- W drodze na uroczystość nie należy się zatrzymywać na dłużej, gdyż może to zaważyć na Waszym szczęściu.
- Bardzo złą wróżbą jest spotkanie konduktu pogrzebowego lub karawanu (zwłaszcza na moście!).
- Panna Młoda musi uważać, którędy idzie. Przesąd mówi, by nie przechodziła pod rozwieszonym na sznurze praniem, gdyż może mieć komplikacje przy porodzie…
Przesądy kościoła nie dotyczą – a jednak!
Wydawałoby się, że kościół to nie jest miejsce na przesądy i zabobony. A jednak i tam trzeba się strzec 😉 Jakie zachowania zapewnią Waszemu małżeństwu szczęście?- Próg kościoła koniecznie należy przekroczyć prawą nogą i pod żadnym pozorem nie wolno się zatrzymywać!
- Potknięcie w progu kościoła to bardzo zła wróżba. Próg uważany jest za symboliczne przejście. Kłopoty na samym starcie nie wróżą niestety powodzenia w małżeństwie.
- Nie oglądajcie się za siebie – jest to oznaka niepewności.
- Niezależnie od tego, co by się działo, nie należy zawracać z drogi do ołtarza.
- Pan Młody powinien prowadzić Pannę Młodą z lewej strony. Wolna prawa ręka ma służyć do odganiania złych mocy.
- Panna Młoda szczególnie powinna uważać na swoje kroki. Potknięcie w drodze do ołtarza może oznaczać rychłe zamążpójście dla… druhny.
- Jeśli Państwo Młodzi w drodze do ołtarza rozglądają się po gościach, oznacza to szybkie kolejne wesele w rodzinie.
- Składając przysięgę, uważajcie, by nie pomylić jej słów (zwłaszcza imienia wybranka 😉 ) – niejeden ślub nie doszedł do skutku z tego powodu 😉
- Zwróćcie uwagę na płomienie świec w lichtarzach. Płomień równy to zapowiedź spokojnego małżeństwa. Strzelające iskry – wiadomo – burzliwe życie i kłótnie.
- Jeśli macie druhnę, przepytajcie ją koniecznie na okoliczność ciąży. Ciężarna druhna Panny Młodej przynosi parze nieszczęście.
- Świadkowie Państwa Młodych powinni być po pierwsze stanu wolnego, a po drugie nie powinni być parą – może się zdarzyć, że już nigdy razem przed ołtarzem nie staną.
- Zapobiegliwy Pan Młody powinien mieć na ślubie przy sobie pieniądze, by zagwarantować swojej rodzinie dostatnie życie.
- Jeśli przez przypadek upuścicie przed ołtarzem obrączkę, w żadnym wypadku jej nie podnoście, gdyż przyniesie to pecha. Obrączkę może podnieść tylko ksiądz, ministrant lub świadkowie.
- A propos obrączek – kto głębiej wsunie małżonkowi obrączkę na palec przy zakładaniu, ten będzie rządził w małżeństwie.
- Odradza się natomiast zakładania obrączki na palec środkowy. Grozi to zdradą ze strony małżonka.
- Podczas przysięgi, gdy ksiądz okryje stułą Wasze dłonie, należy zwrócić uwagę, czyje „będzie na wierzchu”. Ta osoba będzie rządzić w małżeństwie.
- Podobnie rzecz ma się ze wstawaniem z klęczek (kto pierwszy…) oraz okręcaniem sobie partnera wokół siebie przy ołtarzu.
- Jeśli zaś Panna Młoda okryje rąbkiem sukni but Pana Młodego – do końca pozostanie on jej posłuszny.
- Na koniec uroczystości nie zapomnijcie o gorącym pocałunku – to znak wierności!
Po wyjściu z kościoła nadal trzeba uważać!
- Goście powinni sypać ryżem lub monetami na szczęście.
- Państwo Młodzi muszą wyzbierać pieniądze co do grosza – wtedy niczego im nie zabraknie.
- Kto zbierze więcej pieniędzy, będzie zarządzał domowym budżetem.
- Pierwszą osobą składającą życzenia Młodym powinien być mężczyzna. Najlepiej osoba przypadkowa, której nikt nie zna. Jest to gwarancja powodzenia i dostatku.
- Państwo Młodzi powinni z kościoła wracać inną drogą, niż przyjechali, by zmylić złe moce.
- Żadna z kobiet na sali poza Panną Młodą nie powinna mieć białej sukienki – przynosi to pecha.
- Młodym nie powinno się dawać w prezencie nic związanego z religią. Podarowanie np. krzyża oznacza, że będą musieli dźwigać taki krzyż przez całe życie.
- Na sali weselnej Młodych witają rodzice, częstując ich chlebem (symbol zdrowia i dostatku) i solą (która chroni przed złymi mocami).
- Po toaście tradycyjnie tłuczemy kieliszki, rzucając je przez lewe ramie. Rozbite szkło oznacza szczęście.
- Pan Młody powinien przenieść Pannę Młodą przez próg, by nie sprowadzić na rodzinę nieszczęścia.
- Pierwszy taniec powinien być wykonany bez potknięcia. Pomylenie kroków może oznaczać odmienne poglądy na wspólną przyszłość.
- Tort weselny kroimy wspólnie – symbolizuje to budowę wspólnego słodkiego życia.
Dodaj komentarz