Oczepiny z klasą, czyli najlepsze zabawy integracyjne

Któż z nas nie był choć raz w życiu na weselu, na którym odbywały się oczepiny? Tradycyjne zabawy ślubne tak bardzo wpisały się w charakter wesela, że mało kto wyobraża sobie bez nich tę imprezę. Jak zorganizować oczepiny z klasą, uniknąć zażenowania gości i sprawić, by spędzili miło czas?

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia pomysłów na świetne zabawy weselne, kilka słów o historii tego zwyczaju. Oczepiny (zwane też często przedbabinami, czepinami czy czepieniem) to obrzęd wywodzący się z tradycji pradawnych rodów słowiańskich. Jego nazwa pochodzi od czepca, który nosiły na głowie żony zamiast panieńskiego wianka.

Skąd wzięły się oczepinyoczepiny z klasą

Tradycyjne oczepiny odbywały się o północy – była to symboliczna godzina przejścia ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Oczepiny rozpoczynano od ściągnięcia z głowy Panny Młodej wianka oraz ścięcia jej włosów (dziś niewyobrażalne, prawda?). Następnie na głowę świeżo upieczonej mężatki zakładano czepiec weselny – najczęściej był to szyty specjalnie na tę okazję prezent od matki chrzestnej. Od tego momentu kobieta oficjalnie stawała się żoną. Dziś oczepiny mają charakter zabaw, które służą zintegrowaniu rodzin Państwa Młodych, a także urozmaiceniu samego wesela. Jeszcze kilka lat temu wiele z tych zabaw miało charakter nieco frywolny. Przekładanie surowego jajka z jednej nogawki partnera do drugiej (oczywiście na czas) czy też podawanie sobie wałka między udami jest niezbyt gustowne, prawda? Dlatego jeśli nie lubicie kiczu, a chcielibyście zapewnić swoim gościom rozrywkę z klasą, czytajcie dalej.

Kiedy zrezygnować z oczepin?

Pamiętajcie, że oczepiny nie są obowiązkowe. Nie musicie ich organizować wbrew sobie. To jest Wasze wesele, Wasz czas i to Wy decydujecie o tym, jaki przebieg będzie miała cała zabawa. Nigdy też nie zmuszajcie do zabawy swoich gości. Jeśli wiecie, że nie przepadają oni za takimi zabawami, po prostu z nich zrezygnujcie. Kiedy warto odpuścić sobie zabawy oczepinowe:
  • jeśli nie chcecie ich organizować,
  • gdy wiecie, że Wasi goście nie będą się przy nich dobrze bawili,
  • kiedy zamiast wesela wybraliście wystawne przyjęcie w gronie najbliższych,
  • stawiacie na elegancję i dystyngowane przyjęcie weselne.
Jeśli natomiast nie wyobrażacie sobie swojego wesela bez zabaw oczepinowych, zorganizujcie takie, które będą w dobrym guście i w których każdy chętnie weźmie udział.

Oczepiny z klasą – 6 propozycji gustownych zabaw weselnych

  1. Tradycyjne rzucanie welonem i muszką Zacznijmy od najbardziej znanej tradycji oczepinowej – rzucania welonem i muszką. Podejrzewamy, że znacie tę zabawę bardzo dobrze. Na początek dookoła Panny Młodej zbierają się wszystkie panienki obecne na weselu i tańczą w rytm muzyki, a kiedy ta cichnie, Panna Młoda rzuca w tłum welonem (albo bukietem ślubnym). Która z dziewczyn złapie welon, ta pierwsza wyjdzie za mąż (zgodnie z tradycją). Następnie zabawa ta powtarzana jest w gronie kawalerów – tym razem swoją muchą, krawatem lub inną częścią garderoby rzuca Pan Młody. Alternatywą dla powyższego jest obcinanie wstążek przyczepionych do bukietu. Panny trzymają losowo wstążki, a Pani Młoda je obcina. Ta dziewczyna, której wstążka zostanie przecięta jako ostatnia, pierwsza wyjdzie za mąż (z tego co wiemy, tę formę zdecydowanie bardziej niż rzut preferują fotografowie).
  2. Test wiedzy o Parze Młodej (zabawa zespołowa dla gości) Ta zabawa najlepiej sprawdza się na weselu, na którym są okrągłe stoły. Przed weselem Para Młoda przygotowuje pytania dotyczące ich samych i przekazuje je osobie prowadzącej wesele. W trakcie oczepin goście otrzymują arkusze z pytaniami – po jednym dla każdego stolika. Goście uzupełniają „test”, podpisują się i oddają do szanownego jury, w skład którego zazwyczaj wchodzi obsługa zatrudniona na weselu. Stolik z największą ilością poprawnych odpowiedzi wygrywa! Jeśli kilka stolików ma tę samą liczbę poprawnych odpowiedzi, osoba prowadząca ma przygotowane 3-4 pytania awaryjne, które zadawane są już na forum. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zgłosi się z poprawną odpowiedzią. Prawidłowe oraz najzabawniejsze odpowiedzi czytane są na głos.
  3. Zabawa taneczna „Dookoła świata” Zabawa mająca na celu roztańczenie gości weselnych (niekiedy stosowana również w trakcie wesela, niekoniecznie o północy). Państwo Młodzi stają na czele dwóch „pociągów” i podczepiają do nich „wagoniki” (gości). Zespół gra tradycyjnie „Jedzie pociąg z daleka”, kiedy jednak muzyka przestaje grać, wodzirej ogłasza, do jakiej stacji dojechał pociąg. Stacjami są poszczególne kraje, a zadaniem gości jest zatańczenie z najbliższym sąsiadem/sąsiadką w rytm melodii tradycyjnego tańca z tego kraju. I tu możemy podziwiać, jak pięknie cała sala tańczy między innymi walca wiedeńskiego, argentyńskie tango czy brazylijską sambę! Po zakończeniu tańca pociąg udaje się w dalszą trasę do kolejnego państwa.
  4. Test zgodności dla Pary Młodejtest zgodności pary młodej oczepiny Państwo Młodzi siadają na krzesełkach naprzeciwko gości – tyłem do siebie. W rękach mają dwie tabliczki – „ja”, „on”/ „ona”. DJ / konferansjer zadaje im szereg pytań, na które mają odpowiedzieć jednocześnie. Jeśli odpowiedzi są zgodne, młodzi otrzymują punkt. Pytania mogą dotyczyć ich związku, wspólnej historii lub wizji przyszłości. Najzabawniej jest wtedy, gdy świadkowie włączą się w ich układnie. Przykładowe pytania: - kto pierwszy powiedział „kocham cię”, - kto pierwszy wyciąga rękę na zgodę, - kto lepiej gotuje, - kto będzie sprzątał mieszkanie, - kto rządzi w sypialni, - kto lepiej jeździ autem, - kto wybrał miejsce wesela.
  5. „Jaka to melodia” Nie znam wesela, na którym nie znajdzie się kilkunastu znawców muzyki. Najlepszym rozwiązaniem jest zebranie ich na środku i rozpoczęcie zabawy zgodnie ze znanymi zasadami programu „Jaka to melodia?”. Bardzo lubimy, gdy wybór piosenek jest tematyczny, więc proponujemy np. muzykę filmową.
  6. Wspomnienie To zabawa, którą należy rozpocząć troszkę wcześniej. Bardzo dobrym momentem jest czas, kiedy goście mają przerwę od tańców i zasiadają wspólnie do stołu. Każdy z gości otrzymuje karteczkę, na której zapisuje swoje wspomnienie związane z Parą Młodą lub indywidualnie z Panną Młodą lub Panem Młodym. Karteczka jest oczywiście podpisana z drugiej strony. Następnie gość wrzuca ją do przeznaczonego do tego celu naczynia. Zadaniem Pary Młodej jest wylosowanie karteczki i odgadnięcie, czyje wspomnienie jest na niej zapisane. To fantastyczna zabawa, która przywołuje wiele wspomnień.
Która z wymienionych zabaw weselnych najbardziej przypadła Wam do gustu? Jeśli macie pomysł na Waszą zabawę „z klasą”, dajcie znać w komentarzu! Dzięki Waszym podpowiedziom będziemy mogli wzbogacić nasz spis! Dziękuję <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.