OCZEPINY Z KLASĄ – NAJLEPSZE ZABAWY INTEGRACYJNE

Któż z nas nie był choć raz w życiu na weselu, na którym odbywały się oczepiny? Tradycyjne zabawy ślubne tak bardzo wpisały się w charakter wesela, że mało kto wyobraża sobie bez nich tę imprezę. Jak zorganizować oczepiny z klasą, uniknąć zażenowania gości i sprawić, by spędzili oni miło czas? Podpowiadamy kilka sposobów.

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia Wam pomysłów na świetne zabawy weselne, kilka słów o historii tego zwyczaju. Oczepiny (zwane też częśto przedbabinami, czepinami czy czepieniem) to obrzęd wywodzący się jeszcze z tradycji pradawnych rodów słowiańskich. Jego nazwa pochodzi od czepca, który żony nosiły na głowie zamiast panieńskiego wianka.

Skąd wzięły się oczepinyoczepiny z klasą

Tradycyjne oczepiny odbywały się o północy - była to symboliczna godzina przejścia panny młodej ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Oczepiny rozpoczynane były zdjęciem z głowy panny młodej wianka oraz… obcięciem jej włosów (dziś niewyobrażalne, prawda?). Następnie na głowę świeżo upieczonej mężatki zakładano czepiec weselny - najczęściej szyty specjalnie na tę okazję prezent od matki chrzestnej. Od tego momentu panna młoda oficjalnie stawała się żoną.

Dzisiejsze oczepiny przybrały raczej charakter zabaw, które mają na celu zintegrowanie rodzin pani i pana młodego, a także urozmaicenia samego wesela. Jeszcze parę lat temu wiele z tych zabaw miało charakter - jakby to delikatnie ująć - powiedzmy, że z podtekstem 😉 Przekładanie surowego jajka z jednej nogawki partnera do drugiej (oczywiście na czas), czy też podawanie sobie wałka między udami - przyznacie, że jest to średnio gustowne, prawda? Dlatego jeśli nie lubicie kiczu, a chcielibyście zapewnić swoim gościom rozrywkę z klasą - polecamy dalszą część tego wpisu.

Kiedy zrezygnować z oczepin?

Pamiętajcie, że oczepiny nie są obowiązkowe. Nie musicie ich organizować wbrew sobie. To jest Wasze wesele, Wasz czas i to Wy decydujecie o tym, jaki przebieg będzie miała cała zabawa. Nigdy też nie zmuszajcie do zabawy swoich gości. Jeśli wiecie, że nie przepadają oni za takimi zabawami, po prostu z nich zrezygnujcie.

Kiedy warto odpuścić sobie zabawy oczepinowe:


 • jeśli nie chcecie ich organizować,
 • gdy wiecie, że Wasi goście nie będą się przy nich dobrze bawili,
 • kiedy zamiast wesela wybraliście wystawne przyjęcie w gronie najbliższych,
 • stawiacie na elegancję i dystyngowane przyjęcie weselne.
Jeśli natomiast nie wyobrażacie sobie swojego wesela bez zabaw oczepinowych, zorganizujcie takie, które będą w dobrym guście i w których każdy chętnie weźmie udział.

Oczepiny z klasą - 6 propozycji zabaw weselnych, które na pewno przypadną do gustu większości gości

1.Tradycyjne rzucanie welonem i muszkąZacznijmy od najbardziej chyba znanej tradycji oczepinowej - rzucania welonem i muszką. Podejrzewamy, że znasz tę zabawę bardzo dobrze 🙂 Na początek dookoła panny młodej zbierają się wszystkie panienki obecne na weselu. Tańczą w rytm muzyki, a kiedy ta cichnie, panna młoda rzuca w tłum welonem (albo bukietem ślubnym). Która z dziewczyn złapie welon - ta pierwsza wyjdzie za mąż (zgodnie z tradycją ;))

Zabawa ta powtarzana jest w gronie kawalerów - tym razem swoją muchą, krawatem lub inną częścią garderoby 😉 rzuca pan młody.

Alternatywą dla powyższego jest obcinanie wstążek przyczepionych do bukietu. Panny trzymają losowo wstążki, natomiast Pani Młoda obcina je również losowo. Ta, której wstążka zostanie przecięta jako ostatnia, pierwsza wyjdzie za mąż (z tego co wiemy tę formę zdecydowanie bardziej niż rzut preferują fotografowie ☺).

2. Test wiedzy o parze młodej (zabawa zespołowa dla gości)

Ta zabawa najlepiej sprawdza się na weselu, na którym są okrągłe stoły. Przed weselem Para Młoda przygotowuje pytania dotyczące ich samych i przekazuje je osobie prowadzącej wesele. Następnie w trakcie oczepin goście otrzymują arkusze z pytaniami - po jednym dla każdego stolika. Goście uzupełniają „test”, podpisują się i oddają do szanownego jury, w skład którego zazwyczaj wchodzi obsługa zatrudniona na weselu 🙂 Stolik z największą ilością poprawnych odpowiedzi wygrywa! Jeśli kilka stolików ma tę samą liczbę poprawnych odpowiedzi, osoba prowadząca ma przygotowane 3-4 pytania awaryjne, które zadawane są już na forum. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza zgłosi się z poprawną odpowiedzią.Test z prawidłowymi odpowiedziami oraz z najzabawniejszymi z wypełnionych testów czytane są na głos ☺

3. Zabawa taneczna „Dookoła świata”

Zabawa mająca na celu roztańczenie gości weselnych (niekiedy stosowana również w trakcie wesela, niekoniecznie o północy). Państwo Młodzi stają na czele dwóch “pociągów” i podczepiają do nich “wagoniki” (gości). Zespół gra tradycyjnie “Jedzie pociąg z daleka”, kiedy jednak muzyka przestaje grać, wodzirej ogłasza, do jakiej stacji dojechał pociąg. Stacjami są poszczególne kraje, a zadaniem gości jest zatańczenie z najbliższym sąsiadem/sąsiadką w rytm melodii tradycyjnego tańca z tego kraju. I tu możemy podziwiać jak pięknie cała sala tańczy między innymi walca wiedeńskiego, argentyńskie tango czy brazylijską sambę! Po zakończeniu tańca pociąg udaje się w dalszą trasę do kolejnego państwa.

4. Test zgodności dla Pary Młodej

test zgodności pary młodej oczepiny

Państwo Młodzi siadają na krzesełkach naprzeciwko gości - tyłem do siebie. W rękach mają dwie tabliczki – „ja”, „on”/”ona”. Dj/konferansjer zadaje im szereg pytań, na które mają odpowiedzieć jednocześnie. Jeśli odpowiedzi są zgodne, młodzi otrzymują punkt.

Pytania mogą dotyczyć ich związku, wspólnej historii lub wizji przyszłości. Najzabawniej jest wtedy, gdy świadkowie włączą się w ich układnie ☺ Przykładowe pytania:


 • kto pierwszy powiedział “kocham cię”,
 • kto pierwszy wyciąga rękę na zgodę,
 • kto lepiej gotuje,
 • kto będzie sprzątał mieszkanie,
 • kto rządzi w sypialni,
 • kto lepiej jeździ autem,
 • kto wybrał miejsce wesela.
5. „Jaka to melodia”

Nie znam wesela, na którym nie znajdzie się kilkunastu znawców muzyki. Najlepszym rozwiązaniem jest zebranie ich na środku i zgodnie ze znanymi zasadami programu „Jaka to melodia?” i rozpoczęcie zabawy – lubimy, gdy wybór piosenek jest tematyczny i tu możemy zaproponować np. muzykę filmową!

6. Wspomnienie

To zabawa, którą należy rozpocząć troszkę wcześniej. Bardzo dobrym momentem jest czas kiedy goście mają przerwę od tańców i zasiadają ponownie wspólnie do stołu. Każdy z gości otrzymuje karteczkę, na której zapisuje swoje wspomnienie związane z Parą Młodą lub indywidualnie z Panną Młodą lub Panem Młodym. Karteczka jest oczywiście podpisana z drugiej strony. Następnie gość wrzuca ją do przeznaczonego do tego celu naczynia. Zadaniem Pary Młodej jest wylosowanie karteczki i odgadnięcie, czyje wspomnienie jest na niej zapisane. To fantastyczna zabawa, która przywołuje wiele wspomnień!

Teraz pytanie do Was, która z wymienionych zabaw weselnych najbardziej przypadła Ci do gustu? 🙂 Jeśli masz pomysł na Waszą zabawę „z klasą” Napisz ją w komentarzu, będziemy mogli wzbogacić nią nasz spis! Dziękuję <3


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.