Przemowa ślubna powoli wpisuje się w scenariusz polskich przyjęć weselnych. Nie jest jeszcze regułą, ale coraz więcej par młodych decyduje się na włączenie tego elementu. To bardzo miły zwyczaj i okazja nie tylko do złożenia życzeń, ale przede wszystkim do podziękowania najbliższym. Czasem bywa wzruszająco, czasem śmiesznie – jedno jest jednak pewne: jeśli to Ty masz wygłosić przemowę, warto się do niej dobrze przygotować.
Napisanie przemowy ślubnej niby nie jest trudne. Kiedy jednak siadamy nad kartką papieru, zdarza się, że w głowie pojawia się pustka. Wiemy, co chcemy napisać... Ale jak to zgrabnie ująć w słowa? Poniżej przedstawiamy 6 kroków do dobrej przemowy ślubnej.Daj sobie czas
Aby naprawdę dobrze przekazać to, co chcesz powiedzieć podczas swojej przemowy weselnej, potrzebujesz czasu. Dlatego nie zostawiaj pisania na ostatnią chwilę. Wtedy często umykają ważne szczegóły. Jeśli nie jesteś urodzonym mówcą i nie masz doświadczenia w wystąpieniach publicznych, raczej nie stawiaj na spontaniczność. Weź kartkę papieru i spisz pomysły, myśli, wspomnienia. Każdy punkt jest ważny – z tej listy zbudujesz potem cudowną przemowę ślubną.Zrób szkic przemowy
Zrób konspekt swojej wypowiedzi. Tak jak w szkole. Spisz w punktach, co wymaga wspomnienia, rozplanuj przemowę. Zaznacz najważniejsze momenty, na które położysz potem akcent.Plan wystąpienia
Niezależnie od tego, czy przemawiasz jako pierwszy, czy jesteś świadkiem, czy gościem, kilka punktów jest stałych. Na początek przywitaj się ze wszystkimi, powiedz, kim jesteś, i wytłumacz, dlaczego akurat Ty przemawiasz w tym szczególnym dniu. Możesz opowiedzieć jakąś anegdotę, zabawną historię (np. pierwsze spotkanie z teściem, wspomnienie z dzieciństwa itp.), a następnie wznieść toast z życzeniami.Pozwól tekstowi dojrzeć
Ta metoda sprawdza się przy tworzeniu praktycznie każdego tekstu. Po napisaniu szkicu, czyli pierwszej wersji przemowy, daj sobie kilka dni. Po tym czasie sprawdź, czy chciałbyś coś dodać, zmienić, uzupełnić.Przećwicz wcześniej swoją wypowiedź!
Kiedy przemowa będzie przygotowana, przećwicz swoje wystąpienie. Koniecznie na głos! Dzięki temu nie tylko zapoznasz się z tekstem mówionym, ale też dowiesz się, w którym miejscu należy rozłożyć akcenty i co warto podkreślić.Z kartki czy z pamięci?
Jeśli nie masz doświadczenia w wypowiadaniu się przed większym gronem osób, zdecydowanie lepiej będzie posiłkować się kartką. Nie musisz mieć od razu w ręce płachty wielkości A4. Wystarczy, że spiszesz sobie na małej karteczce kilka najważniejszych punktów. Wypadnie to z pewnością zdecydowanie lepiej niż jąkanie się, zacinanie i zapomnienie w stresie tego, co chciało się powiedzieć. Teraz pozostało nam tylko życzyć Ci powodzenia! Gdybyś miał jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu! Możesz napisać komentarz – obiecujemy, że odpowiemy. Jeśli potrzebujesz wzoru lub wskazówki, jak krok po kroku napisać taką przemowę, gotowe przykłady znajdziesz w naszym sklepie.Jak zacząć przemowę – inspiracje:
- Dziękuję, panie Robercie, za życzliwe słowa na mój temat i przyjęcie mnie do Pańskiej rodziny – to dla mnie zaszczyt! To bardzo miłe widzieć tak wielu z Was biorących udział w tym najszczęśliwszym dniu naszego życia.
- Tomasz podziękował już wszystkim za obecność i prezenty, jakimi nas, drodzy goście, obdarzyliście. Nie chciałabym powtarzać wszystkiego, co powiedział, ale chciałabym jeszcze raz podziękować Wam za życzliwość, hojność i za to, że chcieliście spędzić ten dzień z nami.
- Kochani Rodzice, pragnę Wam podziękować za wszystko, co mam i kim jestem. Całe swoje życie poświęciliście, abym była szczęśliwa i odnosiła sukcesy w życiu!
- Mamo, Tato! Dziękuję za wszystko, co dla mnie robiliście, i za to, że cały czas mogę na Was liczyć! Dziękuję za to, że nigdy we mnie nie wątpiliście, pomagaliście podejmować trudne życiowe decyzje.
Dodaj komentarz