6 KROKÓW DO DOBREJ PRZEMOWY NA WESELU

Przemowa ślubna powoli wpisuje się w scenariusz polskich przyjęć weselnych. Nie jest jeszcze regułą, ale wiele par młodych decyduje się na włączenie tego elementu w swoje wesele. Jest to bardzo miły zwyczaj, będący okazją nie tylko do złożenia życzeń, ale przede wszystkim podziękowania najbliższym. Czasem bywa wzruszająco, czasem śmiesznie – jedno jest jednak pewne: jeśli to Ty masz wygłosić przemowę, warto się do niej dobrze przygotować.

Napisanie przemowy ślubnej niby nie jest trudne. Kiedy jednak siadamy nad kartką papieru, zdarza się, że w głowie pojawia się pustka. Wiemy co chcemy napisać, ale jak to zgrabnie ująć w słowa? Poniżej przedstawiamy 6 kroków do dobrej przemowy ślubnej.
Daj sobie czas
Aby naprawdę dobrze przekazać to, co chcesz powiedzieć podczas swojej przemowy weselnej, potrzebujesz czasu. Dlatego nie zostawiaj pisania na ostatnią chwilę. Wtedy często umykają nam ważne szczegóły. Jeśli nie jesteś urodzonym mówcą i nie masz doświadczenia w wystąpieniach publicznych, raczej nie stawiaj na spontaniczność. Weź kartkę papieru i spisuj pomysły, myśli, wspomnienia. Każdy punkt jest ważny. Z niego zbudujesz potem cudowną przemowę ślubną.
Zrób szkic przemowy
Kiedy siądziesz już do pisania, zrób sobie konspekt swojej wypowiedzi. Tak jak w szkole. Spisz w punktach, co wymaga wspomnienia, rozplanuj przemowę. Zaznacz sobie najważniejsze momenty, na które położysz potem akcent.
Plan wystąpienia
Niezależnie od tego, czy przemawiasz jako pierwszy, czy jesteś świadkiem, czy gościem, kilka punktów w przemowie jest stałych. Na początek przywitaj się ze wszystkimi, powiedz kim jesteś i dlaczego akurat Ty będziesz przemawiać w tym szczególnym dniu. Możesz opowiedzieć jakąś anegdotę, zabawną historię (np. pierwsze spotkanie z teściem, wspomnienie z dzieciństwa itp.), a następnie wznieść toast z życzeniami.
Pozwól tekstowi dojrzeć
Ta metoda sprawdza się przy pisaniu praktycznie każdego tekstu. Po napisaniu szkicu, pierwszej wersji przemowy, daj sobie kilka dni. A potem wróć do niej i sprawdź, czy chciałbyś coś dodać, zmienić, uzupełnić.
Przećwicz wcześniej swoją wypowiedź!
Kiedy już przemowa będzie przygotowana, przećwicz wcześniej swoje wystąpienie. Koniecznie na głos! Pozwoli Ci to nie tylko na zapoznanie się z tekstem mówionym, będziesz też wiedział dokładnie, w którym miejscu należy rozłożyć akcenty i co podkreślić.
przemowa ślubna
Z kartki czy z pamięci?
Jeśli nie masz doświadczenia w wypowiadaniu się przed większym gronem osób, zdecydowanie lepiej będzie posiłkować się kartką. Nie musisz mieć od razu w ręce płachty wielkości A4. Wystarczy, jeśli spiszesz sobie na małej karteczce kilka najważniejszych punktów. Wypadnie to z pewnością zdecydowanie lepiej niż jąkanie się, zacinanie i zapomnienie w stresie tego, co chciało się powiedzieć.

Teraz pozostało nam tylko życzyć Ci powodzenia! Gdybyś miał jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu - zapraszamy Ci do wpisywania w komentarzu pytań na które obiecujemy odpowiedzieć!

Jeśli natomiast potrzebujesz wzoru, czy wskazówki, jak krok po kroku napisać taką przemowę, gotowe przykłady znajdziesz w naszym sklepie. jak napisać przemowę ślubną  
Jak zacząć przemowę - inspiracje:
  1. Dziękuję panie Robercie za życzliwe słowa na mój temat i przyjęcie mnie do Pańskiej rodziny – to dla mnie zaszczyt! To bardzo miłe widzieć tak wielu z Was biorących udział w tym najszczęśliwszym dniu naszego życia.
  2. Tomasz podziękował już wszystkim za obecność i prezenty, jakimi nas drodzy goście obdarzyliście. Nie chciałabym powtarzać wszystkiego, co powiedział, ale chciałabym jeszcze raz podziękować Wam za życzliwość, hojność i za to, że chcieliście spędzić ten dzień z nami.
  3. Kochani Rodzice, pragnę Wam podziękować za wszystko, co mam i kim jestem. Całe swoje życie poświęciliście, abym była szczęśliwa i odnosiła sukcesy w życiu!
  4. Mamo, Tato dziękuję za wszystko co dla mnie robiliście i za to, że cały czas mogę na Was liczyć! Dziękuję za to, że nigdy we mnie nie wątpiliście, pomagaliście podejmować trudne życiowe decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.